Рідні українських моряків в ООН: життя поділилося на “до” та “після”

Рідні українських моряків в ООН: життя поділилося на “до” та “після”

Рідні захоплених РФ українських моряків вітають доповідь Верховного комісара ООН з прав людини, у яких захоплені моряки визнаються військовополоненими, і сподіваються, що Росія поважатиме цей статус.

Про це на прес-конференції у штаб-квартирі ООН заявила Наталя Мокряк, мати полоненого командувача МБАК “Нікополь” лейтенанта ВМС ЗС України Романа Мокряка, відповідаючи на запитання кореспондента Укрінформу.

“Це дуже важливо. Ми дуже на це розраховували, щоб усіх наших синів (визнали — ред.) військовополоненими”, — заявила вона.

Рідні полонених українських моряків на прес-конференції у штаб-квартирі ООН / Фото: Тихий Георгій, Укрінформ

Жінка пояснила: визнання такого статусу передбачає, що до полонених українських моряків має бути відповідне ставлення, інакше, аніж те, що спостерігається нині у Росії.

“Ми дуже хотіли, щоб весь світ визнав їх військовополоненими, а тепер справа за тим, щоб Росія їх визнала військовополоненими”, — додала Мокряк.

На прес-конференції у штаб-квартирі ООН, організованій Постійним представництвом України при ООН, матері полонених українських моряків Наталя Мокряк та Ольга Оприско розповіли про свої переживання з тих пір, як їхні сини були захоплені у полон Російською Федерацією у нейтральних водах Чорного моря поблизу Криму.

“Вже 109 днів це триває… Наше життя поділилося на “до” та “після” 25 листопада 2018 року”, — пояснила Мокряк.

Ольга Оприско у свою чергу розповіла хронологію подій того дня, наголосивши, що моряки ВМС України здійснювали плановий перехід з одного українського порту до іншого у рамках міжнародного права, а напад Росії відбувся із застосуванням авіації та пострілами на ураження у нейтральних водах Чорного моря вже під час повернення українських кораблів назад до Одеси.

“Я щодня прокидаюся з думкою, що от сьогодні я отримаю радісну звістку, у слухавку телефона почую: “Мамо, все вже добре, ми повернулися”, — сказала Наталя Мокряк.

Вона висловила сподівання, що на сьогоднішній прес-конференції зможе донести до світу “свою думку, свій біль, свою правду — що наші діти є військовополонені, наші діти утримуються незаконно”.

Відповідаючи на за питання журналістів, жінки розповіли, що Росія не допускає до полонених моряків представників Червоного Хреста, їм не надається необхідна кваліфікована медична допомога та не передають листи від рідних.

На заході також був продемонстрований короткий фільм з викладенням хронології події 25 листопада 2018 року у Керченській протоці та інтерв’ю з рідними полонених моряків.

Як повідомляв Укрінформ, 13 березня Управління Верховного комісара ООН з прав людини у своїй доповіді щодо ситуації в Україні за період з 16 листопада 2018 до 15 лютого 2019 визначило, що члени екіпажів українських кораблів Військово-морських сил, захоплені російськими силовиками і нині утримувані у Москві, можуть вважатися військовополоненими і бути захищеними згідно з Женевською конвенцією.

25 листопада 2018 року прикордонні кораблі Російської Федерації у районі Керченської протоки обстріляли і захопили три українських військових кораблі, які здійснювали плановий перехід з Одеси до Маріуполя, а також 24 моряків. Наразі вони перебувають у Москві, в СІЗО. Всі вони визнали себе військовополоненими.

18 грудня 2018 року Генасамблея ООН у резолюції про мілітаризацію Криму висловила серйозне занепокоєння "безпідставним нападом на українські кораблі, пораненням і захопленням їхніх екіпажів" і закликала негайно їх звільнити.

20 лютого 2019 року Президент України Петро Порошенко передав Генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу колективний лист із проханням боротися за звільнення заручників Кремля.


Джерело статті: “https://www.ukrinform.ua/rubric-crimea/2658971-ridni-ukrainskih-morakiv-v-oon-zitta-podililosa-na-do-ta-pisla.html”