Трамп дурить Путіна?Протягом останніх двох років багато хто вважав, що президент РФ Володимир Путін крутить своїм американським колегою, Дональдом Трампом, як хоче. Однак цілком може виявитися, що це Трамп морочить.


Трамп дійсно обожнює Путіна, або, принаймні, він так говорить. У своєму гіперболічному стилі телевізійного реаліті-шоу Трамп нахвалював авторитарний стиль керівництва Путіна і вихвалявся, що може поліпшити відносини Вашингтона з Кремлем.


А цього літа на двосторонньому саміті в Гельсінкі Трамп навіть став на бік Путіна, колишнього агента КДБ, а не співробітників американських служб безпеки, в питанні про втручання Росії у президентські вибори 2016 року в США, хоча тепер це втручання вже задокументовано. Згідно з версією Путіна, він «уболівав» за Трампа (але, звісно, не втручався у вибори заради нього), тому що у них було спільне бажання поліпшити двосторонні відносини.


Зараз, більше ніж будь-коли, Путін потребує дружби з Америкою. Він дуже впевнено переобрався в березні на пост президента, але з того часу його рейтинг підтримки впав до 45%. Росіяни незадоволені наростанням економічної нестабільності, зумовленої санкціями, введеними попередником Трампа – Бараком Обамою – після російської анексії Криму в 2014 році (спочатку цей крок сприяв різкому підйому рейтингу підтримки Путіна, що знижувався).
Ні демократи, ні ЗМІ насправді нітрохи не досягли успіху у приборканні Трампа


Крім того, народне невдоволення в Росії посилилося через різко критиковану багатьма пенсійну реформу, яка передбачає підвищення пенсійного віку. Це невдоволення, мабуть, наростає ще й через загальну «втому від озлобленості» серед росіян, яких вже просто втомила войовнича зовнішня політика Путіна в Сирії і Україні, а також його безперервна антизахідна пропаганда.


На жаль Путіна, Трамп мало що зробив для поліпшення двосторонніх відносин, незважаючи на низку дипломатичних ініціатив, зокрема кілька запрошень відвідати Білий дім. Хоча відчуження між Трампом і союзниками США дійсно йде на користь явному бажанню Путіна послабити Захід, навряд чи Трамп робив подібні кроки заради Кремля. Тим часом, за Трампа Америка ввела нові санкції проти Росії, які сама Росія засудила як «драконівські».


У березні – у відповідь на застосування нервово-паралітичної речовини проти колишнього російського подвійного агента Сергія Скрипаля та його дочки на території Великобританії – адміністрація Трампа вислала 60 російських дипломатів. Це найбільша кількість висланих дипломатів з часів СРСР. Для Путіна це рішення повинно було стати особливо неприємним, тому що його ухвалили відразу після того, як Трамп тепло привітав Путіна з перемогою на виборах.
Через місяць міністерство фінансів США ввело санкції проти 20 з гаком російських громадян і декількох компаній, зокрема нафтових і алюмінієвих магнатів, таких як Олег Дерипаска або Олексій Міллер, що призвело до падіння котирувань акцій уражених санкціями компаній. А в серпні адміністрація Трампа заборонила компаніям США продавати в Росію газові турбіни та електронне обладнання, оскільки цю продукцію потенційно можуть використовувати у військових цілях.


Крім того, рішення Трампа ввести імпортні мита на алюміній і сталь, хоча воно і не спрямоване саме проти Росії, обійдеться російській економіці більш ніж у $3 млрд. Наступного року. Зовсім недавно Трамп також оголосив про намір вийти з «Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності» (ДРСМД), двосторонньої угоди про контроль над озброєннями, яку було укладено ще під час Холодної війни. Хоча обидві сторони вже давно звинувачують одна одну в порушенні ДРСМД, до приходу до влади Трампа сама ідея просто взяти і відмовитися від контролю над озброєннями завжди вважалася дуже небезпечною.


Кремль, як і раніше, хоче вірити в те, що невиконання Трампом своїх обіцянок поліпшити відносини є результатом дій опозиції в Конгресі і, звісно, демонізації Путіна американськими демократами і ЗМІ. Згідно з цією логікою, вони підозріло ставляться до будь-яких дій, які виглядають вигідними Путіну, і заважають Трампу підтримувати Росію на політичному рівні.


Але факти свідчать про інше: ні демократи, ні ЗМІ насправді нітрохи не досягли успіху у приборканні Трампа. Що ж стосується республіканців, які контролювали обидві палати американського Конгресу, то навіть найпалкіші колись опоненти Трампа, наприклад, сенатори Ліндсі Грем і Тед Круз, зараз лижуть йому черевики. Оскільки Трамп підпорядкував собі Республіканську партію, здається малоймовірним, щоб провину за нездійснення надій, які покладалися на нього Путіним, можна було звалити на когось іншого.


З набагато більшою ймовірністю зрада Трампом Путіна, а також теплі слова, як і все інше, що виходить з уст Трампа, пояснювалися бажанням підвищити рейтинги, а не якоюсь реальною зацікавленістю (або, тим більше, зобов’язаннями) допомогти Кремлю. Згадайте, як на зміну первісним реверансам Трампа на адресу іншого авторитарного лідера, глави КНР Сі Цзіньпіна, прийшла повномасштабна торгова війна проти цієї країни, яку Трамп тепер зображує ворогом Америки.


Так, звичайно, світ уже звик очікувати від Трампа порушення обіцянок і примх. Але дивно, як сильно помилився Путін у прочитанні цієї ситуації. Як міг настільки проникливий спостерігач за справами у США, який за час своєї шпигунської кар’єри відточував навики вгадування мотивів і намірів людей, не побачити брехливості обіцянок Трампа?


Якщо хтось і знає, що дії говорять більше за слова, то це Путін, який на словах часто відверто заперечує задокументовані порушення, починаючи з втручання у вибори США і закінчуючи порушеннями договорів. Проте, Путін і далі ігнорує вчинки Трампа і прагне нових зустрічей для «продовження контактів» із завжди щедрим на компліменти президентом США, наприклад, під час заходів у Парижі, присвячених сторіччю закінчення Першої світової війни, або на саміті «Великої двадцятки» в Аргентині в листопаді.Путін, схоже, вважає, що він використовує стратегічно некомпетентного Трампа для досягнення своїх цілей. Але насправді це Трамп затягує всіх у свій світ телевізійного реаліті-шоу, в якому сенсації, перебільшення і дезінформація слугують його єдиній справжній меті – залишитися останнім, хто «вижив» на цьому острові. На той час, коли Путін зрозуміє, що його обдурили, світ, можливо, вже заплатить високу ціну в тому, що стосується політичної стабільності, стратегічної безпеки та екологічної шкоди. І Путіну теж доведеться її заплатити.


Переклад НВ


Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Ніни Хрущової. Републікація повної версії тексту заборонена.


Copyright: Project Syndicate, 2018


Оригінал


Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени


Читайте у новому номері журналу НВ

  • Смерть активістки погрожує владі
  • Чому ВВП України росте, але повільно
  • Кремль грає в підкидного дурня на виборах в «ДНР»
Читати журнал онлайн
Ukraine-2020


Facebook Twitter Google+Джерело статті: “https://nv.ua/ukr/opinion/khrusheva/tramp-durit-putina-2506224.html”